Бум на йогу, який розпочався у світі, підштовхнув замислитися не лише про спосіб життя, і ставлення до ментального та фізичного здоров’я, а й про зміну роду зайнятості. Частина що практикує, отримавши досвід і знання, і маючи в собі бажання навчати інших, почали йти зі звичних робочих місць, і міняти офісні стільці на йогічні килимки. Так, виникла потреба у курсах підготовки інструкторів йоги. Але як зрозуміти заздалегідь, чи це твоя справа. І який зворотний бік такої професії, і чи професія це, чи все-таки покликання? Це тільки вершина «айсберга» з питаннями, які постають у людини, яка зважилася спробувати себе як йога тічера.
На деякі з них, відповів в інтерв’ю нижче досвідчений Гуру йоги – Равіндера Джангра, засновника методу та школи Tapasya Yoga. Майстер навчався у м. Рішикеш, Індія, але вже багато років викладає йогу в Україні, бере участь у фестивалі Carphatian Yoga Fest (можна вставити посилання на відео, де хвалить фест), проводить виїзні лекції та семінари, а також підготував не один десяток досвідчених інструкторів йоги.
– Равіндер, скажіть, все-таки інструктор йоги, це професія, якій можна навчитися чи покликання, з яким потрібно народитися або яке може прийти саме в момент вивчення йоги?
– Перше, що має зрозуміти людина, це, що таке “йога”. Що б не зруйнувати. Світ уже єдність, цілісний, а природа розуму – поділяє. Як ви поділяєте: йога – це професія або покликання. Як можна розділити простір чи повітря. Тут немає окремо, це одне ціле. Як у матері, більше 3-х ролей у житті. І мати, і дружина, і дочка, і сестра. Але це – та сама жінка, не можна розділяти її. Можу сказати, що йога – це моє життя. І які ситуації з’являються, так і взаємодію з людьми. І якщо запитати про стиль у якому я навчаю, то люди вирішують, що я для них учитель. Люди голодують до знань, відчувають, що можуть у мене їх отримати. Якщо ви думаєте, що я закликаю людей, це не так. Люди вирішують прийти до школи Tapasya Yoga. І люди вирішують, це їхня професія чи покликання, це залежить від людей. Якщо, вирішу за них, і сидітиму в кімнаті, то яка користь буде? Людина каже: “О, це моя професія”. І стає таким професіоналом. Тобто тут – професія, це лише джерело заробляння грошей. Найчастіше ці люди, які купують знання, і продають їх, виходить така циркуляція. Самі вони не залучаються, не практикують. Ось це, начебто, називається бути професіоналом. Це як штучне фруктове дерево. Я не готую таких учителів. Я готую людей. Студенти відчувають, що повні знання, і ці знання отримують завдяки виконанню особистої практики, і тоді ця людина починає віддавати не тому, що вчитель сказав це робити. Це без тиску відбувається.
Коли це як професія, то ви повинні вирощувати себе штучно, і знання буде лімітоване, буде обмежене лише пам’яттю. І це не буде пов’язане безпосередньо із суттю. Це будуть знання, взяті, скоріше, із книжок, але у вас не буде чіткого розуміння, що це таке.
Коли готую вчителів, то перше, що я роблю, вирощую в них вчителя для самого себе. Намагаюся пробудити їхню природу, здатність насолоджуватися. Відчувати щастя та насолоду в моменті. І щоб їх здоров’я, теж ні від кого не залежало. Такі люди щодо свого здоров’я не повинні залежати від зовнішнього. Якщо хвороба трапляється з людиною, вона вже біжить до лабораторії, робить МРТ, КТ… щоб зрозуміти, що з нею відбувається. Але коли людина проходить такий вчительський курс, то розуміє, що відбувається всередині нього. Як фізично, так і на ментальному рівні. (відео відрізок з Равіндер з вебінару)
– Які умови відбору для студентів, щоб потрапити на навчання на викладацький курс? Які якості та знання мають бути у студента?
– Насправді, я не створюю жодних правил, жодних обмежень. Приймаю всіх студентів на курси, не важливо хто вони. Тому що на першому місці – це саморозвиток, тобто сприятиме саморозвитку людини. А здатність навчати це те. Що прокидається по ходу курсу, всередині самої людини. Ви не зможете зупинити людину, в бажанні навчати. Немає ліміту за віком, і я намагаюся йти від бази до найвищого рівня. Єдине, можливо, одній людині вистачатиме одного інструкторського курсу, а іншій – два чи три. Це залежить від того, наскільки швидко людина буде готова зрозуміти. І так виходить, що у людей від курсу до курсу зростає розуміння та бажання відвідати наступний курс. Це такий шлях, спосіб, як розвивати розуміння людини. Така у школі тут складається атмосфера. Ні про що не думайте, реєструйтеся, приходьте, приїжджайте, а решта вже залежатиме від мене. Присутня на килимку, і будьте готові насолоджуватися. Не думайте, що тіло затиснуте чи гнучко, що розум знаєте чи нічого не знаєте. Усі тут однакові.
– Чому ви навчаєте на курсах? Чи є елементи йога терапії?
– Зараз модні популярні пози, і вчителі по всьому світу дають людям це у групах, і вони не думають які, можуть бути наслідки, і ці пози пошкоджують людей. Як Уштрасана, Падмасана, Шалабхасана… Є асани, які без розуміння цієї пози шкодять людям. Потрібно розуміти, як підготувати студента до цієї пози, як довго він може її виконувати, це дуже важливо. Людина робить одну й ту саму практику, ці пошкодження будуть нашаровуватись, і через 3 роки це буде проблемою.
– Як відбувається іспит у школі, після закінчення курсів?
– Іспит я проводжу особисто, з кожною людиною. Це практичний іспит, і я також ставлю свої запитання студентам. Це буде особиста зустріч зі студентом. Мій курс підтверджено Альянсом йоги. І ви отримуєте Сертифікат, з яким ви можете навчати по всьому світу. У цьому полягає перевага Сертифікату Міжнародного рівня.
– Сертифікат, отриманий у вас, прив’язує студента викладати лише у стилі Tapasya Yoga?
– Ні, я не створюю такої методології. Що тільки учень має давати мою йогу. Кожна людина є унікальною. І в кожному студенті, на курсі, прокидається особиста методологія, свій смак до передачі знань. Це має бути новий метод, новий вчитель, тому що, якщо ви копіюєте – це буде штучний метод. Це добре для людей, і я не прив’язую студента до себе, своєї школи. Мій студент потім може піти до іншого вчителя, до іншої школи. Хто навчався в Yapasya Yoga, ті унікальні, ні на кого не схожі потім вчителі, і їм відчинені двері та до інших вчителів теж.
– Чи можливе перескладання іспиту, у разі не складання першого іспиту?
– Людям подобаються мої іспити, вони не бояться, а із задоволенням на них ідуть. І неможливо не скласти цей іспит. У житті немає того, хто не склав цей іспит. Тільки одне слово – успіх! Моє завдання – щоб іспит був складений, і я для цього роблю максимум зусиль, підштовхую до цього студента. Я говорю студентам, кому вже можна навчати інших людей, а кому ще ні. Можу сказати, що людині ще потрібно попрактикувати самостійно, і люди цього йдуть. Вчительський курс базується на розумності. Люди повинні один за одного нести відповідальність і дбати. Навчати йоги, схоже на те, як піклуються батьки про дитину. Що б бути не лише вчителем, а виступати для людей у ролі Батька, Матері, Гуру… Турбота про людей на першому місці.
– Скільки за часом тривають курси?
– 200 годин. І в цей час включено: особиста практика, практика з Вчителем, у групі, Шаткарми, очисні техніки, інформація з аюрведи, йога терапії. На заняттях студенти одразу можуть навчати людей, які приходять до студії. Хтось хоче навчати. Я збираю для студентів групи людей. І не змушую всіх студентів навчати, навчають лише ті, хто сам цього хоче. Не подобається змушувати людину, що тепер це треба робити, подобається пробуджувати голод людини до практики.
Равіндер Джангра дав розгорнуті відповіді на ті питання, що виникають у людини, яка вирішила навчитися мистецтва викладання йоги іншим людям.
Підбиваючи підсумки, хочеться відзначити, що вибрати стиль навчання, і складно, і одночасно. Бо їх багато. І кожен учитель вкладає особистий досвід та навіть своє розуміння йоги. Тому потрібно пробувати, не зациклюватися на одній школі, якщо не подобається одне, то продовжувати шукати свого Майстра. І коли знайдете, слова будуть зайвими. Це відчуватиметься, що ви «вдома», «на місці».
А ось після закінчення викладацьких курсів, як зазначив Равіндер, з’явиться особисто ваш, неповторний метод навчання інших людей.
Чи відчуваєте в собі бажання розвиватися, йти глибше у вивч
ення йоги? Можете зробити для цього перший крок. Для початку перейти за посиланням ?
Великою перевагою при виборі курсів це те, що пройти можна так само й онлайн. Спробувати прийти до Вчителя спочатку живою, бути схожою на загальну групу, взяти уроки, це здорово. Але якщо час обмежений і поїзди не можлива, то Гуру може «прийти до вас додому». Це «прикраса» нашого часу, і багато разів збільшує шанси студента навчатися у «свого» Майстра, навіть якщо той, на іншому краю землі.
Курси Tapasya Yoga можна проходити в режимі онлайн та офлайн. Лови мрію!
0 Коментарів