17 Жов 2016

FAQ про йогу для початківців

Що таке йога?

Слово «йога» (від санскритського слова «yuj») означає «приборкувати, запрягати» або «зв’язувати», і часто інтерпретується як «союз».

Прийнято вважати, що індійський мудрець Патанджалі вперше описав практику йоги у праці «Yoga Sutra» близько 2000 років тому. «Sutra» представляє собою збірник з 195 висловлювань, який виступає в якості філософського посібника для практикуючих йогу до нинішнього часу. В ньому також описуються вісім елементів йоги: яма (обмеження), ніяма (обряди), асани (пози), пранаяма (дихальні вправи), пратьяхара (відкидання почуттів), дхарана (концентрація), дхиані (медитація) і самадхі (занурення). Сьогодні більшість людей, що займаються йогою, зосереджуються на третьому елементі – асанах, що являють собою програму фізичних вправ, спрямованих на очищення організму і підвищення фізичної сили і витривалості, необхідних для тривалих періодів медитації.

Що означає Хатха?

Слово «хатха» означає «свідомий» або «сильний». Хатха-йога відноситься до системи фізичних вправ (відомих як асани або пози), покликаних оздоровлювати і зміцнювати організм в цілому і опорно-руховий апарат зокрема. Послідовності асан хатха-йоги також мають на меті відкриття каналів тіла, особливо основний канал – хребет – щоб забезпечити вільний потік енергії.

«Хатха» складається з двох слів – «ха» (сонце) і «тха» (місяць). Це відноситься до балансу чоловічих аспектів (активний, гарячий, сонце) і жіночих (чутливий, прохолодний, місяць) в кожному з нас. Хатха-йога – це шлях до створення балансу та об’єднання протилежностей. В наших фізичних тілах ми розробляємо баланс сили і гнучкості.

Хатха-йога є потужним інструментом для самозміни. Від нас вимагається концентрувати увагу на своєму диханні, що допомагає нам заспокоїти розум і ставитися до кожного окремого моменту більш осмислено.

Що означає ОМ?

ОМ – це мантра, або вібрація, яка традиційно виконується на початку і в кінці заняття йогою. Вважається, що це звук всесвіту. Що це означає?

Якимось чином древні йоги знали те, що довели сучасні вчені – всесвіт знаходиться в постійному русі. Немає нічого, що перебуває вічно в стані спокою. Все, що існує, пульсує, створюючи ритмічну вібрацію, яку стародавні йоги порівнювали зі звуком Ом.

Повторення Ом дозволяє нам усвідомити наш досвід відображенням руху у всесвіті: сонце заходить, місяць сходить, припливи змінюються відливами, наші серця б’ються. Коли ми вимовляємо оммм, ми починаємо відчувати себе частиною цього всесвітнього руху через наше дихання, свідомість і фізичну енергію; ми більш гостро відчуваємо зв’язок, і це одночасно піднімає дух і заспокоює.

Чи потрібно бути вегетаріанцем, щоб займатися йогою?

Перший принципом філософії йоги є ахімса, який означає життя без нанесення шкоди собі та іншим. Деякі люди інтерпретують це як необхідність відмови від продуктів тваринного походження. В йога-співтоваристві не припиняються дискусії щодо цього питання, але це особисте рішення, яке кожен повинен сам прийняти для себе. Якщо ви думаєте над вегетаріанством, не забувайте взяти до уваги питання особистого здоров’я, а також те, як ваш вибір вплине тих, з ким ви живете. Будучи вегетаріанцем, ви не маєте права нав’язувати іншим свої погляди – це саме по собі є агресивною дією і суперечить принципу ахімси.

Скільки разів на тиждень я повинен займатися?

Йога дивовижна тим, що навіть якщо ви займаєтеся всього годину в тиждень, ви все одно відчуєте ефект від практики. Якщо ви можете зробити більше – поза сумнівом, результат буде більшим. Оптимально почати з двох-трьох занять на тиждень протягом години або півтора годин. Не дозволяйте тимчасовим обмеженням або нереальним цілям стати на перешкоді – виконуйте вправи тоді, коли можете, і ті, що ви можете зробити (прагнучи до кращого, звичайно ж). Зазвичай з часом бажання займатися тільки зростає.

Чим йога відрізняється від стретчингу або інших видів фітнесу?

На відміну від розтягувань або фітнесу, йога – це більше, ніж просто фізичні вправи. Фізична практика є лише одним з аспектів йоги. Але навіть на фізичному рівні практика йоги є унікальною, оскільки ми пов’язуємо рух тіла і коливання розуму з ритмом нашого дихання.

Підключення розуму, тіла і духу допомагає нам спрямувати нашу увагу всередину. Завдяки цьому процесу внутрішнього зосередження уваги ми вчимося розпізнавати наші звичні моделі мислення і розуміти їх, або намагатися змінити їх.

Осмисленість у всьому, яку ми вирощуємо за допомогою йоги, робить йогу практикою, а не завданням або метою, що має рамки і повинна бути завершена. Згодом ваше тіло стає гнучкішим, як і розум.

Чи є йога релігією?

Йога не є релігією. Це філософія, яка зародилася в Індії близько 5000 років тому. Йога іноді переплітається з іншими філософіями, такими як індуїзм або буддизм, але немає необхідності вивчати ці релігії, щоб практикувати або вивчати йогу. Також не варто піддаватися релігійним переконанням оточуючих, якщо вони засуджують заняття йогою.

Чи можна займатися негнучким людям?

Так! Ви ідеальний кандидат для йоги. Багато людей думають, що вони повинні бути гнучкими, щоб почати заняття йогою, але це те ж саме, як думати, що ви повинні вміти грати в теніс, щоб брати уроки тенісу.

Практика йоги допоможе вам стати більш гнучкими. Віднайдена спритність буде врівноважуватися з силою, координацією і тренуванням серцево-судинної системи, а також почуттям фізичної впевненості і загального благополуччя.

Що мені потрібно, щоб почати?

Все, що вам дійсно потрібно, щоб почати займатися йогою, – це ваше тіло, ваш розум і трохи цікавості. Але також корисно мати пару леггінсів або спеціальних брюк для йоги, футболку або спортивний топ. Ніякого спеціального взуття не потрібно, тому що ви будете босоніж. У міру занурення в практику і зміцнення інтересу ви, можливо, захочете придбати власний килимок йоги, але на початку можна користуватися тим, який пропонує студія.

Чому потрібно утримуватися від їжі дві-три години до початку занять?

Під час занять йогою ви повертаєтеся з боку в бік, скручуєтесь, піднімаєте ноги вгору, нахиляєтеся вперед і назад. Якщо ваш останній прийом їжі ще не повністю засвоївся, це може стати причиною дискомфорту.

Якщо ви людина з швидко діючою травною системою і боїтеся, що вас буде відволікати почуття голоду, підкріпіться легким перекусом на зразок йогурту, жменею горіхів або соком приблизно за 30 хвилин перед уроком.

1 Коментар
  1. Олег 01.10.2018 о 21:46 - Відповісти

    Чудова стаття, дякую, дізнався все що мені потрібно було!!!

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

*

code