fbpx
01 Лип 2020

Мантри – для чого практикувати?

mantry_osnovna-min

Останнім часом в широкій обіг ввійшло поняття «мантри», люди цікавляться ними, їх призначенням та різноманіттям. Популярними пошуковими запитами в Google є: мантри для приваблення грошей і клієнтів, пошуку роботи, заманювання покупців,  покращення продажів, успішного одруження, швидкої кар’єри, погашення боргів, виграшу у лотереї, очищення простору. Не менш популярним є пошук мантр для зачаття, повернення коханого. Особливо нас здивували мантри для знищення ворогів 😲.

Заглибившись у цю тему, ми вирішили зрозуміти, що ж таке мантри і для чого вони потрібні. Щоб детальніше розкрити тему, ми звернулись до людини, яка вже довший час вивчає релігії індуїзму, щорічного учасника Фестивалю – Назарія Перепічки. Сподіваємось, після ознайомлення з нижче викладеною інформацією, читач отримає відповіді на свої питання, а нам вдасться зруйнувати певні міфи.

Що таке мантри, для чого вони та які бувають?

Щоб дати коректні відповіді на дані питання, слід спочатку ознайомитись із певними теологічними та філософськими основами.

Саме поняття мантри прийшло до нас із індуїзму (також воно присутнє у буддизмі, але оскільки це більш пізнє вчення, то в рамках даної статті розглядати його не будемо). Індуїзм являє собою сукупність дуже різноманітних релігійних вчень. Найбільш простий та зрозумілий спосіб їх класифікації – це класифікація по критерію персоналізму та імперсоналізму.

Імперсоналістичні течії базуються на філософії, згідно з якою верховним проявом Абсолюту є безособистісний Брахма́н – абсолютний дух, джерело всього. З нього виходять всі душі та інколи він проявляється в особистісному аспекті аватар (Шива, Вішну, Брахма, Дурга, Ганеша тощо). Кінцевою метою послідовників течій цього типу є мокша – звільнення з циклу народжень, яке являє собою «розчинення» в Брахма́ні. Прикладом такої духовної філософії є шиваїзм.

Персоналісти вважають, що верховним проявом Абсолюту є його особистісний аспект, Бхагаван (Нараяна, Вішну, Крішна, Рама, Чайтанья тощо).  Безособистісний аспект є його похідним проявом, а душі (вічні існуючі особистості) та матеріальний світ – його енергіями. Кінцевою метою послідовників течій цього типу є према бхакті – чиста любов та відданість Богу, яка дає звільнення з циклу народжень (як наслідок, так душа повертається у духовний світ). Прикладом такої духовної філософії є вайшнавізм.

І перших і других течій є чимало, всі вони мають багато відмінностей та спільних рис. Так, майже всі течії індуїзму глибоко шанують Бхагавад Гіту, як книгу, що містить майже повну філософську основу релігійного вчення. В цій книзі Бог розказує сам про себе та про матеріальний світ. Персоналісти сприймають її буквально та не беруться надавати тим чи іншим словам прихованого змісту, а імперсоналісти трактують частину тексту в символічному значенні (що можливо в силу особливостей санскриту). Як би там не було, абсолютно всі в своїй духовній практиці використовують мантри (невеликі молитви із строго визначеним текстом) для досягнення мети. Частина мантр взята із власне Вед (зазвичай з упанішад), інша із пуран (тексти, що супроводжують чотири Веди). Мантри із Вед не дозволяється читати людям, що не належать до трьох вищих варн (каст) – брахманів (духовенство, можуть не тільки читати, але і використовувати їх), кшатріїв (воїни та правителі) та вайш’їв (торговці), а мантри із пуран доступні всім.

Зазвичай мантри читаються на чотках із рудракш, Туласі, дерева нім чи бодхі, в залежності від традиції. Відповідно до духовного рівня щодня читається певна мінімальна кількість кіл (одне коло – 108 повторень), для початківців рекомендований мінімум – 4 кола. Також мантри можна співати, одному чи групою людей, в залежності від ситуації. Групове оспівування (харінама санкіртана ягья) характерне для бенгальского гаудія вайшнавізму (в народі також відомого як кришнаїзм) та було проголошено Господом Чайтаньєю (найбільш милостивий прояв Бога, який приходить один раз в 4 320 000 000 років) своїм послідовникам, як єдиний метод досягнення кінцевої мети в вік Калі югу (триває 432 000 років, розпочалась 18 лютого 3102 р. до н.е., вік духовної деградації). Вважається, що групове читання чи оспівування мантр підсилює їх ефект.mantry_nazar1-min

Розглянемо деякі популярні мантри:

Ом

mantry_om-minЦе сакральний звук, первинна мантра. Цей звук почув Брахма (перше живе створіння в матеріальному світі) перед початком творіння та через нього отримав всю сукупність знань. Вважаєтья, що трикратне повторення цієї мантри є «печаткою», яка підтверджує проголошену обітницю, за порушення якої на людину чекатиме пекло.

Маха-мантра

हरे कृष्ण हरे कृष्ण

कृष्ण कृष्ण हरे हरे

हरे राम हरे राम

राम राम हरे हरे

Харе Крішна Харе Крішна

Крішна Крішна Харе Харе

Харе Рама Харе Рама

Рама Рама Харе Харе

mantry_nazar2-minЛітературний переклад: «О Всеприваблюючий, о Всерадуючий Господи, о духовна енергіє Господа! Прошу, дозволь мені віддано служити Тобі!»

Основна мантра вайшнавських сампрадай, зокрема бенгальського гаудія-вайшнавізму. Дана мантра складається із імен Бога, взята із Калі-сантарана-упанішади. Її розповсюдив Чайтанья, він поміняв місцями два перші та два останні рядки, завдяки чому офіційно зміг дозволити повторяти її всім без виключення, не порушуючи жодних приписів. Згідно упанішади, той, хто повторить дану мантру 35 мільйонів разів, звільниться від всіх гріхів. Маха-мантра має дуже сильну дію і дуже скоро дарує очищення свідомості.

Ом Намах Шивая

ॐ नमः शिवाय

mantry_nazar3-minЛітературний переклад: «Я схиляюся перед Всеблагим Шивою.»

Одна із найпоширеніших мантр для поклоніння Всеблагому Шиві, використовується імперсоналістичними течіями, хоча дуже поширена і за їх межами. Шива дає прихисток навіть найнижчим та падшим створінням. Задоволений Шива виконує бажання тих, хто шукає в ньому порятунок, навіть якщо це будуть демони.

Ом Тат Сат

ॐ तत् सत्

mantry_nazar4-minЛітературний переклад: «Бог є все.»

Дана мантра зустрічається у кількох текстах та вказує на Вищу Абсолюту Істину, до якої звертається особа, що говорить дану мантру. По вказаній причині, зазвичай, мантра не є повністю самостійною.

Махамрітьюмджая-мантра

ॐ त्र्यम्बकं यजामहे सुगन्धिं पुष्टिवर्धनम्

उर्वारुकमिव बन्धनान् मृत्योर्मुक्षीय मा मृतात्

Ом трайамбакам йаджамахе сугандхим пуштивардханам

урварукамива бандханан мритьор мукшийа мамритат

mantry_nazar5-minЛітературний переклад: «Ми вклоняємось Триокому Господу, Духмяному, Тому хто плекає всі створіння! Як дозрілий огірок (за допомоги садівника звільнений) від стеблини, нехай Він звільнить нас від смерті заради безсмертя!»

Мантра звернення до Рудри (Шиви) в іпостасі Триямбака, поширена в імперсоналістичних течіях. Використовується відданими Шиви, покровительство якого усуває ілюзію і невігластво, а також допомагає в тяжких ситуаціях.

Ом Дум Дургайе Намаха

ॐ ह्रीं दुं दुर्गायै नम

mantry_nazar_-minЛітературний переклад: «Слава жіночій енергії, яка захищає від усіх видів негативного впливу, джерелом яких є Дум.»

Мантра до Дурги, яка являє собою одну із іпостасей уособленої шакті (енергії) Шиви. Вона дарує захист та трансформує негативні сили.  Саме поклоніння Дурзі в наш час часто асоціюється з кривавими ритуалами, але це не зовсім відповідає настановам, адже, згідно з текстами, вона досить благосна і культивує відповідне поклоніння, а її агресія проявляється тільки по відношенню до ворогів.

Ом Намо Нараяная

ॐ नमो नारायणायेति

mantry_nazar7-minЛітературний переклад: «Я поклоняюся всюдисущому Нараяні.»

Дана мантра відноситься до канонів вайшнавізму, використовується для поклоніння Вищому Абсолюту (як особистості), допомагає в духовному розвитку та надає захист.

Ом Шрим Хрим Сарасвати Намаха

ॐ श्रीं ह्रीं सरस्‍वती नमः

mantry_nazar8-min

Літературний переклад: «Поклоняюсь Шрі Сарасваті Деві, нехай славна дружина Брахми надихне і просвітить нас.»

Мантра поклоніння Сарасваті, дружині Брахми (творця всесвіту, не путати із Абсолютом), яка дарує мудрість, знання, творчість, успіх.

Гаятрі-мантра

mantry_nazar9-minМантра із Рігведи, яку можуть використовувати тільки двічінароджені (двіжда) – ті, які пройшли обряд духовної посвяти (з цієї ж причини текст даної мантри наводити не будемо). Мантра дарує мудрість та просвітлення.

Також в духовних практиках широко поширені і більші тексти – бхаджани (наприклад, Джая Радха Мадхава, який прославляє ігри Крішни у Вріндавані) та гімни (наприклад, Шива Тандава Стотра, заспіваний демоном Раваною, коли Шива розгнівався на нього і проявив свою силу). Існують також довгі мантри на зразок Нрісімха-кавачі (дуже сильна захисна мантра, але варто відмітити, що діє вона виключно для відданих Господа, а для людей, які хочуть використати її в тих чи інших матеріальних цілях – цілком даремна).

Наукове дослідження мантр

Кожен, хто серйозно підходив до практики мантр, слідуючи певній духовній традиції, переконався у їх дієвості. Щодо офіційної науки, то були спроби задокументувати вплив мантр на людей. До таких можна віднести експеримент американського вченого Девіда Вульфа, який в 1996 році на добровольцях перевірив позитивний вплив маха-мантри на психіку людини, дане дослідження стало темою його дисертації. Згідно з отриманими даними, щоденне повторення маха-мантри протягом місяця мало наступний результат:

  • на 17% знизився депресивний стан, страхи;
  • на 10% зменшилась гнівливість та дратівливість;
  • на 18% зросло бажання кинути палити, вести здоровий спосіб життя.

Можна зустріти людей, які шукають мантру для багатства, грошей, щастя, сну, здоров’я тощо. Насправді, це повний абсурд, адже мантри використовують у процесі поклоніння Абсолюту, його проявам чи напівбогам (в залежності від традиції та цілей), але сама по собі мантра, без глибокого розуміння процесу духовної практики, або взагалі не дає результату, або дає дуже мізерний результат (окрім кількох дуже сильних мантр, які все ж мають певний помітний ефект). Багатство, здоров’я та щастя – це «побічні ефекти» більш тонкого процесу. Хоча, якщо людина прагне звільнення, то в процесі практики може проявитись і тимчасовий зворотній ефект – посилення страждань. Це пояснюється тим, що звільнення в будь-якому із видів не можливе без відпрацювання карми, тому іноді приходиться переживати прискорено, проте в легшому вигляді, здобуту карму.

Отже, читати чи співати мантри – це дуже хороша духовна практика. Але слід не забувати, що це насамперед саме духовна практика. Сучасні маркетологи та лже-гуру готові продавати довірливим людям мантри, «здатні» їх збагатити чи дивним чином ощасливити, але здебільшого це чистої води шахрайство. Всі існуючі мантри чітко описані в ведичних (в тому числі і пуранічних) текстах, там же містяться і чіткі інструкції до них.

Також, часто можна почути про відкриття чакр та мантри, пов’язані із цим процесом. Дані практики медитації на чакри в Калі югу або зовсім недоступні, або мають ефект, близький до ілюзорного. В писаннях чітко описується, що методи містичної йоги в дану епоху дуже обмежені, проте тисячі лже-гуру будуть збивати людей із правильного шляху.

Щасти вам в духовних пошуках та нехай буде з вами милість відданих Господа. Ом.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

*

code