15 Бер 2021

Анатомія та йога сумісні?

Команда Карпатського фестивалю завжди з уважністю ставиться до потреб учасників, для нас важлива не лише якість, але й безпека вашої практики йоги. Ми звернули увагу, що дуже багато практиків часто бездумно повторюють пози за викладачем, але рідко заглиблюються у правильність їх відбудови. Для того, щоб асана справді мала ефективність, потрібно не лише виконати її, але зробити це правильно та відчути позу. Задіяти правильні м’язи, щоб не травмуватись, не напружувати ті, які мають старі травми. Для цього потрібно хоча б поверхнево знати будову тіла.

Не менш важливим це питання є і для викладачів: тільки розуміючи, як працює людське тіло, знаючи його будову (хоча б загально), ви зможете пояснити та показати як виконати позу, виправити її, правильно скласти програму при травмах, скоригувати практику, щоб не нашкодити, а навпаки розкрити всю ефективність йоги та зміцнити організм.

З іншого боку, думки щодо важливості анатомії йоги доволі неоднозначні. Часто можна почути, що поглиблюючи знання практики цією наукою ми губимо її суть, духовність та глибину. То де ж правда?

Для того, щоб розібратись в цій темі, ми звернулись до спеціалістів – викладачів з багаторічним досвідом йоги, часто з медичною освітою, які не просто вчать, але й постійно поповняють власні знання. Саме вони, на основі власного досвіду і знань, розкриють запитання:

Яка роль анатомії у практиці йоги?

golyak_eduardЕдуард Голяк

У поглибленні розуміння свого предмету і полягає суть навчання. І тут інструктору без розуміння анатомії (хоча б базового) не обійтися. Інший варіант – докладно слідувати за вказівками свого наставника, в нас не дуже добре працює. Хоча б тому, що немає древніх шкіл з традиціями і передачею (очно) знань. Так що, здебільшого доводиться «винаходити велосипед заново» і тут без розуміння анатомії буде важко та небезпечно.

Я своїм учням даю мінімальну базу по техніці безпеки в цілому. І в кожній асані новачкам особливо наголошую на що варто звернути увагу, щоб не нашкодити, що ми хочемо досягнути цією асаною, де можуть бути обмеження, як їх пропрацювати.

Не можна скидати з рахунку, що в наших реаліях люди звертаються до хатха-йоги, як до терапії. І потрібно, щоб «терапевт» був кваліфікований. Тому, на своїх інструкторських курсах я розрізняю «інструктора йоги», «тренера йоги», «наставника йоги».

Завдання інструктора – правильно показати, без зворотного зв’язку (як на відео). Тренер йоги обирає навантаження, вказує на помилки, слідкує за прогресом. Наставник бачить завдання комплексно. Він розуміє зв’язок тіла з розумом і що проблеми в одному пов’язані з проблемами в другому. То ж і рішення мають бути комплексні.

Здебільшого, учень, що потрапив до наставника, прийшов за одним (поправити поставу, наприклад), а отримав все вкупі, навіть те, про що і не здогадувався. Наставник міняє світогляд.

Тому так, мінімальне розуміння анатомії потрібне, щоб не нашкодити! Щоб допомогти, потрібне її глибше розуміння, в допомозі стане і базове знання принципів Аюрведи. Хороший тренер повинен мати в своєму арсеналі практики пранаями і розуміння тонкої будови тіла (чакральна система, канали Наді, шроти). Потрібно володіти хоча б на напів-професійному рівні всіма вищеперерахованими знаннями, плюс розуміння езотеричних аспектів йоги.

Є вузькоспеціалізовані тренери йоги. Це завжди ефективніше, ніж спеціаліст широкого профілю. Для прикладу, Валентина Маліновська з Ігорем Ткачовим дуже глибоко подають анатомію. За моїми спостереженнями, вони свідомо уникають «йогічних наворотів», наприклад асани називають не традиційно на санскриті, а використовуючи адаптації цих назв.

Також, тренеру в нагоді стануть бодай базові знання і практики психосоматики.

Щодо підручників по анатомії саме йоги, то я б порекомендував Рея Лонга “Ключові м’язи йоги” і “Ключові асани йоги”.

Придбати книги Рея Лонга та іншу йогічну літературу ви можете у наших друзів в “Йога Маркет”.

Malinovskaya_TkachevВалентина Маліновська і Ігор Ткачов

Анатомія йоги – запитання, яке можна почути часто і яке, по суті, є некоректним. Ви можете знати все про розташування м’язів і точки їх кріплення, але це не допоможе вам зрозуміти, як тіло рухається і що зміниться, якщо ви притисне задню п’ятку в Позі воїна або не зробите цього. Для розуміння таких аспектів потрібно розбиратись у біомеханіці асан.

Простий приклад – у вас є автомобіль і повний опис до нього, всіх деталей і їх розташування в машині. Як вам це допоможе їздити? Ніяк! А ось розуміння принципів роботи і взаємодії цих деталей – допоможе. Вам не треба знати з чого складається мотор, щоб їздити, але дуже важливо розуміти що буде, якщо ви натиснете на гальма, а що – коли натиснете на газ. Людині, яка лагодить автомобіль, треба знати його будову, а людині яка їздить на ньому, треба розуміти принципи роботи. Так і з тілом – людина, яка лікує, повинна знати анатомію, а людина, яка тренує – розуміти біомеханіку. Безсумнівно, вони перетинаються, але акценти дуже різні.

Наприклад, людина, яка розбирається в анатомії, знає, що великий сідничний м’яз кріпиться до хрестця і стегна, це означає, що його скорочення, наближаючи точки кріплення, буде розгинати тазостегновий суглоб. Але цього мало, щоб зрозуміти в чому різниця між розгинанням і відведенням ноги стоячи, лежачи на животі або спині. Щоб розуміти в чому різниця навантаження, треба розуміти механіку, де центр опори, де центр ваги. Які м’язи допомагають виконати цей рух, будучи синергістами, які протидіють, будучи антагоністами.

І так, для викладача йоги дуже важливо розуміти з чим саме він працює в асані. Що змінитися, якщо ви притисне великий палець стопи в Тадасані або не зробите цього, адже ви, як і раніше, просто стоїте прямо і зовні нічого не змінилося.

І трохи засмучує, що хороших візуалізацій з анатомії у вигляді атласів, додатків, відео та анімацій багато, а з біомеханіки дуже мало.

Ми продовжуємо постійне навчання, збираючи інформацію по крихтах. Основну базу ми отримали на курсі йога-терапії в Інституті Традиційних систем оздоровлення у Сергія Агапкіна. Ми продовжуємо навчатися сучасним методам фізіотерапії в MWM (Mobilisation With Movement) і PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation). Застосовуємо цей досвід у своїй практиці і в навчанні наших студентів. Відбудова асан в нашій школі відштовхується не від сліпого повторення за авторитетними вчителями, а від мети, навіщо ми це робимо, і пошуку найефективнішого способу її досягнення. Ми повинні розуміти не тільки, як це працює, але і навіщо ми це робимо.

Сергій Чернов

Eppler_endryuЕндрю Епплер

Одна з прекрасних особливостей йоги полягає в тому, що вона проста і прямолінійна, кожен може взяти з неї користь негайно, не маючи попередніх знань. По мірі того, як людина поглиблює пози і починає працювати з тілом більш детально, ці знання дозволяють нам краще спілкуватись і швидше вчитись.

Думаю, що знання анатомії для вчителів важливі. Я довгий час противився їх вивченню, думав, що це надто детально і веде до безкінечного ускладнення. Потім відкрив для себе функціональну анатомію і отримав велике задоволення від навчання. Мені нудно запам’ятовувати складні назви частин тіла просто заради їх пізнання. Але коли я почав вчитись з точки зору глибокого розуміння того, що те, що я роблю має сенс – навчання стало в радість.

Анатомія для мене просто мова, як санскрит, вона дозволяє ефективніше спілкуватись про певні речі. Йога терапія багато у чому пов’язана з моєю практикою йоги, а анатомія – мова йога терапії, яка включає у себе механіку тіла.

Я не з тих, кому подобається читати книги по анатомії. Я почав з програми 3D-візуалізації Human, тому зміг побачити контекст того, що вивчав. Моя подруга і учениця Брайс Делбрідж була для мене чудовим вчителем анатомії.

Анатомія для мене актуальна і цікава тільки коли взаємопов’язана з техніками йоги, які дозволяють мені допомогти собі і іншим звільнитись від болю, поглибити практику. Я зосереджуюсь на функціональній анатомії і вивчаю її в контексті того, що на справді означають анатомічні терміни, коли я рухаюсь і працюю з своїм тілом.

Почніть з того, що для вас важливо. Оберіть область, яка буде мати інтерес для вашої практики і вивчіть анатомічні терміни, які до неї відносяться. Дивіться на структуру анатомічних схем і рухайте своїм тілом. Візуалізуйте те, що відбувається і зрозумійте це з функціональної точки зору. Це не назви м’язів, які дозволяють вам поглиблювати позу, а знання про взаємовідносини, які ці м’язи мають один з одним. Заспокойтесь і отримуйте задоволення.

Навчіться отримувати задоволення і вчитись потрохи. Вам буде простіше запам’ятати. Це розширить ваші знання і дозволить ефективно спілкуватись і вивчати методи полегшення болю і покращення вирівнювання тіла.

natal'ya_SalitraНаталка Салітра

Інструкторам знання анатомії та фізіології обов’язкове, практикуючим – факультативно. Чому? Моя особиста думка така, що головне правило тренера має бути «не нашкодь». Можна, звісно, вести тренування по напрацьованих кимось схемах, але не розбираючись в тому, як це працює, ефективність заняття стрімко тяжіє до нуля. Звичайно, можна сказати, що всі ми ж одинакові. Дві руки, дві ноги, голова, та й решта комплектації наче не відрізняється. Проте, ми знаємо, що насправді всі люди різні. З різними вродженими і набутими якостями. Сила, витривалість, стан здоров’я, набуті травми та захворювання. Тому рівняти всіх під одну лінійку не варто. Саме для того, щоб зробити заняття найбільш ефективними для кожного, інструктор повинен розбиратися в анатомії і підбирати для учнів практику, що допомагатиме їм розвиватися та уникати травм. По власному досвіду знаю – протягом заняття людина в одному і тому ж положенні, може одну помилку повторити 10-15 разів. А як це побачити, зрозуміти і виправити? Знати, звідки корінь проблеми і вміти підібрати варіант положення для кожного.

Що стосується знання анатомії пересічною людиною – елементарні поняття, як працює тіло, що де знаходиться, мабуть, варто знати всім, щоб хоча б орієнтуватися в тому, що ж там тренер розповідає та де живе звір «серце стопи», «куприк» і як можна крутити таз. А детальні знання – вони звісно ніколи не завадять, але будьмо чесними самі з собою – завжди буде щось «цікавіше, потрібніше, важливіше». Бо зазвичай, людина направлена назовні, в спілкування, соціум, а не в середину себе, у самопізнання. І займаємось саморозвитком, в більшості своїй, ми уривками, виділяючи на це дрібки часу. А якщо такий самий тренер? Уявіть собі, що ви на такому занятті натренуєте собі. Звичайно, не всі з моєю думкою погодяться, але це їхня справа.

Леонід Гарценштейн

kseniya_ShatskayaКсенія Шатська

Звісно, для йога важливо мати хоча б базові знання по анатомії. Ви ж не почнете ремонтувати і тюнінгувати автомобіль не розібравшись у його будові.

Викладач йоги впливає на фізичне тіло практиків і їх психіку кожним рухом і кожною асаною. Якщо викладач не знає суті, чим він займається, тоді у мене два запитання: навіщо йому це потрібно і невже йому цікаво працювати всліпу?

У моїй практиці анатомія і йога дуже тісно переплетені. Я знаю своє тіло, як воно працює, тому практикую ефективно, безпечно і без страху за свої зв’язки і суглоби. Я вивчала анатомію в університеті ім. Лесгафта, в Академії Фізичної реабілітації і на основі великої кількості семінарів, книг і відеолекцій, серед яких виділяю «М’язи в спорті» (Й. Йегер, К. Карстен)  и «Анатомічні потяги» (Т. Майерс).

Починаючи вивчати анатомію в йозі, не дивуйтесь, що це важко. Просто передивіться, перечитайте і не бійтесь задавати запитання. Років через два розуміння і спокій прийдуть, до цього відчувати себе таким, який нічого не розуміє – абсолютно нормально.

takovs'kiy _evgeniyЄвген Таковський

Чи пересікаються анатомія і йога? Безумовно. Мені здається досить складно знайти людину, котра б не володіла базовими знаннями анатомії, адже цю інформацію ми всі отримували в школі, на однойменному предметі. Об’єкт вивчення анатомії завжди залишається з нами, або перед нами – в дзеркалі.

Грамотна, інтелігента людина, працюючи з своїм тілом на йога-маті, яка уважно відноситься до того, що робить, дотримується основних принципів йога-терапії (витягування хребта в асанах і ін.) зможе безпечно і коректно підтримувати свій йога тренінг, як на групових, так і на індивідуальних заняттях. Ті, кому цього мало, хто бажає поглибити цю сторону фізичного тренінгу – вам у допомогу книги по анатомії, фізіології. Читайте, їх зараз багато і все у відкритому доступі.

Я вивчав анатомію в університеті на факультеті фізичного виховання. Там її пізнають більш детально. Також, як цілителю, мені доводиться відвідувати морги для більш детального і реального знання будови внутрішніх органів. Цілителю дуже важливо розуміти будову органу, який він намагається вилікувати не по картинці, а по реально існуючому органі.

Для прикладу, уявляючи печінку у вигляді чорного квадрату Малевича, цілитель не отримує резонансу – взаємодії з об’єктом лікування свого пацієнта. А не буде резонансу, не буде і впливу. Не буде впливу – не буде змін у бік відновлення здорової функції.

Саме тому, я вивчав не тільки мертві органи, але й живі, будучи спостерігачем під час проведення клінічних операцій.

Виходячи з вищесказаного, в кількох словах: базові знання анатомії є у нас всіх. Хто підзабув – книги вам у руки, згадуйте. Цього, а також  уважного відношення до свого тіла (будьте з тим, що ви робите) достатньо для безпечного грамотного і ефективного йога-тренінгу. Нічого неможливого в цьому нема, все просто і доступно.

І не забувайте наповнювати роботу з тілом внутрішнім (робота з енергетикою\праною) і сутнісними (ментальна йога – звикання до пробудженого стану розуму у контексті роботи з тілом\енергією\свідомістю), аспектами, адже з роботи із тілом все тільки починається.

Хорошої і радісної всім нам практики, глибокої і повноцінної йоги, а також досягнення реалізації (звикання до своєї початкової мудрості) для блага всіх живих істот.

Отож, вивчати анатомію чи ні, на скільки глибоко занурюватись у її тонкощі – вирішувати лише вам, але беззаперечним залишається факт, що ці знання не будуть зайвими у вашій практиці. Вони допоможуть зробити її більш ефективною, безпечною та поглиблять вивчення поз.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

*

code