“Ніхто так мені не виносив мізки, як мої власні мізки”
У йозі постійно йдеться про необхідність виконувати якісь маніпуляції з розумом. Чи то заспокоювати його, чи пасивно за ним спостерігати, чи брати під контроль. Інколи він перетворює наше життя на пекло. І тоді ми несемо його «на ремонт»: чи то в пивбар до друзів, чи на кушетку до психолога.
У допитливого дослідника може скластися враження, що розум – це якась інша, відмінна від нього самого істота, зі своєю власною волею. І все начебто добре. Та лише до того моменту, поки між волею людини і тим, що пропонує розум, не виникає конфлікту інтересів. Судячи з того, як давно і здебільшого безрезультатно люди намагаються вирішити цей конфлікт за допомогою алкоголю, психологів, медитації чи лоботомії, питання і досі залишається відкритим.
Давайте зазирнемо у йогічні першоджерела. Там багато цікавого є як про наш розум, так і про тих, хто з ним так гарно бавиться 🙂
“Для того, хто підкорив свій розум, він – найкращий друг. Але для того, хто не зміг цього зробити, розум залишається найзапеклішим ворогом” (Бхагават-гіта 6.6)
Для початку потрібно усвідомити, що розум («манас» в оригіналі, не плутайте його з фізичним мозком) – це одна з оболонок нашого тіла. Вона хоч і тонка, неосяжна для органів чуття, та попри те вважається матеріальною субстанцією (як, зрештою, невидимі радіохвилі, для прикладу).
Хорошою аналогією буде наш смартфон, що має камеру (око), сполучену дротами (зоровими нервами) з процесором (зоровою корою мозку), а також екран (розум), на якому відбувається зворотна трансформація електричних імпульсів у картинку.
І що найважливіше, перед екраном є ти, любий глядачу!
Аби зрозуміти суть питання: “Хто я ?”, скористаємось ще однією аналогією. Камера спостереження на вулиці передає сигнал до комп’ютера, який обробляється, а монітор відображає ситуацію. Особливості будови камери дозволяють бачити все навіть уночі, без освітлення. А тепер уявіть головну дійову особу – спостерігача, який заховався у кімнаті і взаємодіє із зовнішнім світом лише через систему спостереження.
То ж у нас мало би виникнути питання: «від чого, чи кого я, спостерігач, заховався у своєму тілі за лаштунками цієї складної системи (очі/мозок/розум/глядач)?
Той факт, що через розум можна впливати на наші рішення і поведінку, постійно використовують у рекламі, політиці, мас-медіа тощо. Те, що потрапляє до нашого розуму і проходить крізь фільтр інтелекту, стає нашим власним переконанням.
Якщо зменшити масштаб картинки, то ми можемо побачити, як тими ж політиками, представниками реклами та мас-медіа маніпулюють вищі “органи”.
І тут уже на допомогу нам приходить Бхагават-Гіта, яка детально розповідає про три гуни (мотузки) матеріальної природи: Тамас (невігаластво), Раджас (пристрасть) і Сатву (благість). Ці три сили впливають на всі явища матеріального світу, і серед іншого на наш розум. Інколи він затуманений, сповільнений чи одурманений (Тамас), інколи у ньому панує пристрасть (Раджас). Це проявляється в емоційному піднесенні, захопленні, безлічі ідей, планів та амбіцій. Значно рідше ми спокійні, врівноважені і вмиротворені (Сатва). Іншим прикладом впливу цих гун може бути наш стан вночі (Тамас), у розпалі дня (Раджас) і на світанку чи заході сонця (Сатва).
Чи ще один яскравий приклад впливу гун – це поведінка людини під впливом алкоголю. Одні сп’янілі буянять і шкодять (Тама-гуна), інші співають та веселяться (Раджа-гуна), ще інші тихенько лягають спати (Сатва-гуна). За цим можна простежити, яка гуна домінує у людини в той чи інший період життя
“Інколи гуна благочестя переважає, перемагаючи гуни пристрасті і невігластва, інколи гуна пристрасті перемагає благочестя і невігластво. А інколи невігластво перемагає благочестя і пристрасть. Так і триває ця постійна боротьба за перевагу” ( Бхагават-гіта 14.10)
Тож наш розум обумовлений впливом Сатви, Раджаса і Тамаса, і одне із завдань йоги – вивести практика з-під впливу цих гун. Та аби досягнути успіху на цьому шляху, треба знати, хто ж тримає у руках і смикає за ці мотузочки. У Бхагават-Гіті іі називають Майєю – ілюзорною енергією Всевишнього.
“Цю Мою божественну енергію, що складається з трьох гун матеріальної природи, дуже важко подолати. Але той, хто вручив себе Мені, може легко вийти з-під її впливу” ( Бхагават-гіта 7.14).
В цьому вірші подано одночасно і причину нашого перебування в ілюзії, що через три гуни тримає під контролем наш розум (читай поведінку), і спосіб досягнення свободи від такого впливу.
Частиною влаштування матеріальноі природи є 9 планет (Грах, що перекладається як той, хто захоплює розум), вони породжують різноманітні варіанти станів і типів розуму, і спонукають нас діяти певним чином, щоб ми відпрацювали сценарії нашої карми.
Мій ефір з Вікою про те як це працює можна переглянути тут дивитись ефір!
Знаючи ці закономірності ми можемо змінювати ці сценарії на нашу користь. Особливості впливу цих Грах можна бачити в натальній карті особистості. Для цього потрібно знати час і місце народження і звернутись до авторитетного джотіша (астролога).
Та це лише пів справи. Зрештою, щоб вибратись з під впливу ілюзії потрібно піднятися та утвердитися в гуні благочестя:
“…гуна благочестя , що чистіша проти іших, просвітлює і звільняє від наслідків усіх гріхів. Тих хто перебуває під впливом цієї гуни обумовлює відчуття щастя та знання” ( Бхагават-гіта 14.6)
Щоб перебувати в гуні благочестя нам потрібно подбати про чистоту свого тіла і розуму. Це включає і харчування , і гігієну, і розпорядок дня, і нашу буденну діяльність, і спілкування, і фізичну активність, тощо. Щоб не вдаватись тут в деталі запрошую до знайомства з 14 розділом Бхагават-гіти “Три гуни матеріальної природи”
і тут нам стануть в нагоді і асани хатха-йоги, і пранаями, що навчать нас тонко відчувати своє тіло і розум і нашу відмінність від них.
А в глиб цієї подорожі нам потрібен провідник:
“Просто намагайся пізнати істину, звернувшись до духовного вчителя. Розпитуй його смиренно і служи йому. Душі що усвідомили себе, можуть дати тобі знання, бо вони бачать істину” (Бхагават-гіта 4.34)
То ж я бажаю нам успіхів на цьому шляху. НАМАСТЕ )
Автор статті: Едуард Голяк, Instagram, Facebook.
Познайомитись з ним ближче можна в нашому закритому Йога клубі детальніше тут: https://leeloo.hebeyos.com/h9decm
Придбати місячний абонемент в клуб!
0 Коментарів