Чи йога робить нас щасливими?
Очевидна відповідь: так. Але також і глибоко нещасними йога нас робить, і в цьому є велике щастя, що багато хто упускає з уваги. Звучить парадоксально, проте саме так і відбувається. Практика йоги звертає нас увагою всередину і підіймає вир із дна свідомості. Спогади, переосмислення, розвиток усвідомленості… Ти починаєш тільки торкатися мантри Ом, асан і пранаям, а доля вже звертає на тебе свій особливо уважний погляд;) і потім все починає в житті розгортатися з прискореною прогресією. Усвідомленість породжує свободу і відповідальність, а звідси випливають різноманітні випробування. І життя з йогою стає в якомусь сенсі складнішим, ніж без нього. А головне тут це те, що «нещастя», що випалюється, сприяє розвитку і пошуку того, що ж є «справжнє щастя». А що є Справжнє Щастя? Напад ейфорії, радість, блаженство, екстаз, радість… чи щось витонченіше? Пропоную поговорити про йогівське Щастя, як почуття внутрішньої, стійкої Радості, яка не залежить від обставин.
Турбота про тіло
У цілому нині Радість, як емоція, може відбуватися різних рівнях нашого існування. Найбанальніша радість – це бути реалізованим на рівні тіла, а найвища – це бути реалізованим як дух. Якщо матерія працює несправно – то дух не може виражати себе у всій своїй красі. І відчуття щастя, блаженства, повноти присутності буде нестійким. Хоча бувають винятки із правил. Я чула про такі йоги, як, наприклад Рамана Махарші, які відчували Joyfulness за будь-яких обставин, навіть коли тіло страждало від хвороби. Але це приклад Вищої Йоги, коли стерті кордони між Особистістю та Реальністю. Хто з нас готовий повністю присвятити себе дослідженню Істинного Я й осягнення Вищої Радості від злиття з Єдиним? Напевно лише той, хто цілком наситився всім матеріальним у цій чи минулих втіленнях. Раніше я з певної помилки вважала, що тіло треба принижувати… і Его слідом за тілом. Мовляв, тіло – це майя, ілюзія, це те, що затьмарює дух. У моїй уяві всі «просвітлені» герої були біднішими бродами. Тому, копіюючи їх, я також намагалася триматися відокремлено від грошей, будинку, сім’ї, домашнього комфорту. Жила ближче до гір, якомога далі від нормальних людей. Всі ці аскетичні переконання у мене були побудовані на основі різних релігійних стереотипів. І радість була у моєму житті, але вона була нестійкою. При наступі холодів чи голоду, радість кудись зникала, і замість неї приходила паніка) Я не шкодую про той час, мені це допомогло загартувати волю, а також зрозуміти – що не треба когось копіювати. Треба ясно розуміти себе та свої потреби. Якщо в тобі все ще спить бажання насолоджуватися світом, щасливим аскетом ти не станеш. Поступово я усвідомила, що матерія і тіло – це не те, що затьмарює дух, а те, що допомагає йому проявитися. Матерія, вона як мати, як земля, як Шакті – стягує Дух у цей світ. І в їх гармонійному поєднанні (Пуруші та Пракріті) відбувається велика гра, яку ми називаємо Життя. Тіло, розум, побут, стосунки – все це має бути в здоров’ї та злагоді. Інакше ніякої мови про медитацію, вищі стани свідомості й мови бути не може, бо нас весь час стягують невирішені питання на землі. Тому перш ніж зайнятися серйозною йогою – потрібно роздати борги, відпустити образи, зцілити своє тіло та полагодити всі труби в будинку.
Прийняття себе, інших та різних проявів Життя
Радість, як і біль, щастя та нещастя, пробудження і забуття, народження і смерть, як і багато інших переживань – є частиною нашої дійсності і їх треба прийняти. Є таке поняття, як «духовна іронія». Вона полягає в тому, що чим більше ми зациклені на одному боці реальності, тим більше нас відштовхує в протилежний бік. Ви помічали, що той, хто біжить від нещастя, чи самотності, чи чогось ще – щоразу лише до того ж повертається. Той, хто прагне і прагнути лише насолод, страждає від постійної ненасиченості. Але той, хто приймає себе і свої різні стани – як прояв життя – живе в гармонії з собою. Визнання себе у всій своїй безмежності якостей дозволяє нам прийняти іншого з усіма його дивними рисами. Звідси ж і прощення, і співчуття, і любов. Це ж прийняття дозволяє нам жити в «потоці» та насолоджуватися життям загалом. Тому треба прийняти й щастя, і нещастя, і все те, що для нас приготувало життя. І практикувати йогу потрібно не для витонченого кайфу – а для пізнання Себе.
За межами форм та слів
Попри багатогранність життя, загалом радість можна в собі культивувати та розвивати, так само як і почуття гармонії, подяки. Для благополуччя: тіло, дім, відносини, суспільство, робота, самовираження, самопізнання – все має бути у доброму стані. І коли всюди порядок, і почуття «реалізованості» – тоді можна впевнено рухатися вглиб – до усвідомлення себе за межами всіх хвилювань та мінливості форм – до Істинного Я, яке в йозі називають Сат-Чіт-Ананда. Осягнення себе як Чистої Свідомості, без особистої та безформної, позачасової, Вільної Присутності – є головною метою йоги та медитації. Той, хто осягає силу сьогодення, осягає смак істинного блаженства, вищої радості. Але це не ціль, а лише слідство. Мета всього цього – Бути. Мені знайоме це переживання стану чистої присутності. І воно не передається жодним словом. Радість – це лише натяк. Воно не можна порівняти з людською емоцією, т.к. на цьому рівні немає людини і є одне. Швидше воно подібне до безмежного спокою за межами слів. Будь-яка можливість Радості виходить із цього спокою. І воно стійке. У цей стан завжди можна повернутися незалежно від того, де ти та з ким ти зараз. Сьогодні Майстри настільки просунулися у вивченні Стану Чистої Присутності, що навіть проводять йогу, медитації, чайні церемонії в умовах повного хаосу навколо, що я знаходжу дуже цікавим, щоб закріпити цей стан спокою та незворушності. Однак, тут мало чого можна розповісти. Особистий досвід – це єдиний спосіб пережити та зрозуміти це. Проте життя вимагає знову і знову залученості, тому цей досвід безумовної Радості ми просто дбайливо несемо в собі, як пам’ять чи аромат Духа, який говорять поширюється довкола у формі особливих вібрацій.
Підіб’ємо підсумки
Кому цікаве переживання «Вищої Радості», «Істинного Щастя», «Чистої Присутності» тощо.
• Наведіть лад у своєму звичайному матеріальному світі. Оздоровіть тіло та розум.
• Прийміть себе та весь спектр своїх емоцій та думок. Дозвольте іншим бути такими, якими вони є.
• Практикуйте йогу та медитацію – шукайте основу своєї Свідомості.
І якщо є зацікавленість і ви хочете мати постійну підтримку – приєднуйтесь до моїх онлайн занять йога, які проходять регулярно на zoom platform.
Наступний онлайн курс йога 23 – 30 Листопада.
Час є ранковий та вечірній. Детальна інформація у мене на сайті:
Дякую за увагу!
З вами була Регіна Раїнська
Ом
0 Коментарів